Zasada konkurencyjności
Jest to jedna z ważniejszych zasad obowiązująca przy realizacji projektów, w ramach których zaangażowane są środki publiczne (nie tylko krajowe, ale także fundusze europejskie). W zależności od tego, czy mamy do czynienia np. z dotacją celową czy też z funduszami europejskimi, reguły są co do zasady podobne. Zasadę konkurencyjności stosujemy przy zamówieniach – zarówno zamówieniach publicznych, jak i tych niepodlegających regulacjom . Organizacje pozarządowe z reguły nie są zobligowane do stosowania postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w trybie ustawy prawo zamówień publicznych, co jednak nie oznacza, że wyboru wykonawców mogą dokonywać w sposób dowolny i dobrowolny. I tutaj wkracza zasada konkurencyjności, którą co do zasady należy stosować, jeśli chcemy dokonać wyboru wykonawcy, który ma zrealizować dane zadanie, którego wartość przekracza określony Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków próg.
O czym musi pamiętać NGO realizująca np. projekt finansowany ze środków europejskich?
Oprócz szeregu aktów prawnych oraz samej umowy zawartej pomiędzy organizacją o podmiotem udzielającym finansowania/dofinansowania, ważnym dokumentem są aktualnie obowiązujące wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020. Zawierają one ujednolicone warunki i procedury dotyczące kwalifikowalności wydatków dla funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
W kontekście udzielania zamówień w ramach projektów, NGO powinny szczególną uwagę zwrócić na zapisy stanowiące w jakich przypadkach powinny dokonać rozeznania rynku a w jakich stosować zasadę konkurencyjności. Wynika to m.in. z zasady ponoszenia wydatków w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny.